9.12.2009

Basketbal St. Ľubovňa záverečný hvizd

Zmiešané pocity bolo cítiť po záverečnom hvizde posledného finálového zápasu medzi družstvami ZŠ Za vodou a ZŠ Komenského. Začnem smútkom, ten prevládal u väčšiny zúčastnených družstiev. Prečo ? Lebo žiaci vytvorili výborné kombinované kolektívy, položili úspešný základ aj účinkovaniu družstiev chlapcov i dievčat v obvodnom kole školských športových súťaží v basketbale. Basketbalové stretnutia boli plné napätia, nebývalej bojovnosti, ktorá síce dominovala aj nad basketbalovým umením, ale niektoré trojkové úspešné pokusy, súdržnosť družstva v krízových situáciách, novoobjavené vedúce osobnosti jednotlivých družstiev, dobrá nálada i vtipné poznámky boli tým, čo sme si zapojením do projektu predsavzali. Ten smútok hlavne preto, že je koniec. Ale určite nie úplný! Dosť bolo aj radosti – účasť na špičkovom basketbale v Košiciach, nové priateľstvá, pokrok v hre i možnosť opätovného zapojenie sa do projektu v budúcom roku. Aj keď sa projekt zrodil v Košiciach a Stará Ľubovňa je od Košíc pomerne ďaleko, v starostlivosti o turnaje v Starej Ľubovni, Podolínci i v Kamienke to nebolo cítiť. Riaditeľ turnaja bol na oboch finálových turnajoch a živo sa zaujímal aj o základné kolá i stretnutia o umiestnenie na piatom mieste. Veľmi pozitívne hodnotíme aj postoje vedení jednotlivých škôl i ich veľkú pohostinnosť. Naplánované zápasy sa odohrali v stanovených termínoch v čistých a estetických telocvičniach, vzťahy kolegov telocvikárov boli veľmi korektné, vystupovanie i správanie žiakov bolo mimoriadne slušné, občasné drobné prehrešky sa vyriešili priateľskou komunikáciou a všadeprítomným úsmevom.

2.12.2009

Finálové zápasy aj zápasy o umiestnenie mali slušnú úroveň

Prvé dve družstvá zo skupín A i B vytvorili silnú štvorčlennú skupinu s miernou dominanciou družstiev skupiny B. V družstve ZŠ Komenského sa odzrkadľuje dlhodobá príprava mladých basketbalových nádejí pod vedením učiteľa Jozefa Jenča. Vyrovnané boli výkony všetkých členov družstva vrátane dievčat.

Ďalšie zlepšenie ukázala aj Nová Ľubovňa, ktorá napriek dlhodobej absencii telocvične buduje na výborných dievčatách, ktoré podporujú bojovní chlapci.

Sympatické sú aj výkony "vodníkov", ktorí napriek dvom prehrám budú v druhom finálovom kole určite nepríjemným súperom.

Zvláštne je postavenie žiakov ŽS Levočskej. Škola sa venuje najmä volejbalu. Práve jeho zásluhou sú žiaci výborne kondične pripravení, samozrejmosťou je pre nich veľká bojovnosť. Len tá streľba...

Naplnili heslo projektu

V telocvični ZŠ Komenského vytvorili žiaci i organizátori pravú basketbalovú atmosféru s doslovným napĺňaním hesla projektu. Riaditeľ občianskeho združenia Zober loptu, nie drogy, Damián Exner, ponúkol organizátorom na základe výborných skúseností z organizovania basketbalového turnaja účasť na futsalovom turnaji, ktorý bude v jarných mesiacoch.

Na základe úspešného vstupu Starej Ľubovne do projektu, za veľkého pochopenia vedení jednotlivých škôl, zodpovedného prístupu učiteľov telesnej výchovy a obrovského nasadenia žiakov zúčastnených škôl bude aj futsalové pokračovanie projektu určite úspešné.

V telocvični ZŠ s MŠ Podolínec odohrali družstvá Podolínca a Kamienky prvé dva zápasy o konečné piate miesto v turnaji. Rozdiel medzi turnajom v Starej Ľubovni a Podolínci bol akurát vo veľkosti telocvične. Výborná nálada, veľké zlepšenie žiakov ZŠ s MŠ Kamienka, priateľská atmosféra, opätovná veľká pohostinnosť vedenia školy, zapojenie veľkého počtu domácich dievčat do zápasov boli a sú predpokladom, že pri správnom vedení mladých ľudí sa šport a telesná výchova z našich škôl určite nevytratia.

Výsledky finálovej skupiny

Za vodou - Nová Ľubovňa 15:23
Komenského - Levočská 21:10
Levočská - Nová Ľubovňa 8:30
Za vodou - Komenského 19:27
Komenského - Nová Ľubovňa 27:19
Levočská - Za vodou 10:22

Výsledky skupiny o umiestnenie

Podolínec - Kamienka 12:7 a 29:23
18.11.2009

Úspešné pokračovanie projektu Zober loptu, nie drogy

Projekt Zober loptu, nie drogy, ktorého názov nie je potrebné bližšie rozvádzať, sa po úspechu v košických a prešovských školách etabloval aj v základných školách nášho okresu. Výzvu na zapojenie sa do projektu prijalo šesť škôl. Organizátori ponúkli možnosť zapojenia sa buď v basketbale, futsale, alebo hádzanej. Keďže otcom myšlienky je aj basketbalový nadšenec, náš rodák, Daniel Jendrichovský, generálny manažér šesťnásobných majsteriek Slovenska v basketbale žien, voľba padla na basketbal. Sympatickou podmienkou účasti v turnaji je aj prítomnosť minimálne dvoch dievčat v stretnutí. Prihlásené družstvá boli rozdelené do dvoch skupín podľa výsledkov obvodného kola v minulom školskom roku. Družstvá odohrajú tri turnaje v základných trojčlenných skupinách, prvé dve družstvá z oboch skupín odohrajú dva finálové turnaje na pôde víťazov skupín, tretí zo skupín odohrajú po dva dvojzápasy na palubovkách oboch súperov. Pred úvodným vyhodením lopty odovzdal riaditeľ občianskeho združenia Zober loptu, nie drogy, Damián Exner, všetkým žiakom a učiteľom telesnej výchovy hracie tričká s logom projektu a basketbalové lopty pre potreby telesnej výchovy. Cieľom projektu nie sú špičkové výkony, ale zapojenie sa čo najväčšieho počtu žiakov do pravidelných pohybových aktivít. Bonusom pre všetky zúčastnené družstvá bude aj účasť na zápase Euroligy žien medzi družstvom Dobrí anjeli Košice a španielskym družstvom Rivas Ecopolis v Infiniti aréne 16. decembra 2009 s odovzdávaním ďalších ocenení pre mladých adeptov basketbalového kumštu. Projekt podporujú aj skvelí slovenskí reprezentanti Zuzana Žirková, Rišo Štochl či Ján Kozák mladší. A nie je nemožné, že práve oni budú odovzdávať ocenenia mládeži Starej Ľubovne, Kamienky a Podolínca...

Výsledky prvého turnaja,
skupina A
Podolínec - Levočská 11 : 13
Za vodou - Podolínec 31 : 7
Za vodou - Levočská 22 : 12
skupina B
Komenského - Kamienka 52 : 6
Nová Ľubovňa - Komenského 10 : 36
Nová Ľubovňa - Kamienka 36 : 12

Druhé kolo odohrajú účastníci skupiny A v Podolínci a skupiny B v telocvični ZŠ na Komenského ulici v Starej Ľubovni, tretie v Kamienke a v telocvični ZŠ na Levočskej ulici v Starej Ľubovni.

Výsledky druhého turnaja,
skupina A
Levočská - Za vodou 10 : 22
Podolínec – Levočská 20 : 14
Za vodou - Podolínec 24 : 18
skupina B
Kamienka - Nová Ľubovňa 5 : 37
Komenského - Kamienka 53 : 8
Nová Ľubovňa – Komenského 15 : 28

S pozdravom
PaedDr. František Solár,
za nadšencov Starej Ľubovne